ביבי, אל תהייה בייבי

ביבי, אל תהייה בייבי

אני יהודי אמריקאיאני מדבר עבריתהשתתפתי בתגליתעבדתי במחנה קיץ ישראליאני תומך במדינת ישראל ורוצה בכל ליבי שתושביה יחיו בשלום, בביטחון וברווחה.  אני גאה במדינת ישראל ובהישגיה. ובכל זאת, כששמעתי שראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, 

מתכוון לבוא לארצי בלי לקיים תיאום מוקדם עם  הנשיא שלנו, ובלי ברכתו של הנשיא אובמה, קיבלתי את זה כעלבון ענק.

מדוע עלבון? כדי להבין את התגובה של יהודי ארצות הברית למהלך של ביבי, יש לזכור לא רק שרוב הקהילה שלנו פה הם כמובן תומכים נלהבים  של ישראל, אלא גם שרוב הקהילה פה בחרה באובמה פעמיים.  מעל  70% מן היהודים פה בחרו באובמהב-2008 וב-2012, ואני ביניהם.  כמו הרבה חברים יהודים שלי וכמו הרבה מאוד יהודים ברחבי ארצות הברית, אני עבדתי בקמפיין של אובמה  כדי להבטיח את נצחונו.  כמו רוב יהודי ארה”ב, שתומכים בהשקפת עולם פרוגרסיבית,  ידידיי ואני ראינו בברק אובמה מנהיג שייאבק למען צדק חברתי , למען זכויות הקהילה ההומולסבית, איכות הסביבה, וכוליהיהודים בארצות הברית  משכילים ברובם, ומשום כך לא מסכימים עם הפוליטיקה הימינית של הרפובליקנים, שמשרתים בראש ובראשונה את בעלי העסקים הגדולים. . במהלך שלו, מצטייר ראש ממשלת ישראל כמי שמעמיד את עצמו לצד הרפובליקנים ומתריס כנגד הדמוקרטים.

אבל המהלך של ביבי היה מעליב ברמה אחרת, מעל ומעבר לשאלת השקפת העולם הפוליטית.  חשוב לזכור שישנם הבדלי תרבות עמוקים בין החברה הישראלית לחברה האמריקאית. בישראל חשוב מאוד להצטייר כ”גבר”, לא לצאת פראייר.   הרושם שלי הוא שבין היתר, נתניהו החליט לפעול כפי שפעל כדי להראות לאובמה שהוא לא פראייר, שהוא מסוגל להשתמש בקונגרס כדי לכפות מדיניות מסויימת על אובמה.  פה, בארצות הברית, המהלך הזה התקבל באופן שונה. יש לזכור שאובמה הוא הנשיא השחור הראשון שלנויש לנו הסטוריה ארוכת-שנים של גזענותכשביבי פגע באובמה, התגובה המיידית שלי היתה לחשוב על  כל הפעמים שהקהילה השחורה פה סבלה פגיעות בין אם פיזיות, רגשיות או פוליטיות.  כיהודים, אנחנו מבינים ומזדהים במיוחד עם הכאב הזה. במהלך שלו, נתניהו גרם לנו להזדהות עוד יותר עם הנשיא שלנו.

מובן שאנחנו תומכים בישראל. , אבל אנחנו גם מצפים שמנהיגים של בנות ברית שלנו ינהגו בכבוד בנשיא שלנו – תהא מפלגתו אשר תהייה, ויהיה צבע עורו אשר יהיה.   אי אפשר לצפות מאמריקה לתמוך בישראל תמיכה מדינית, כספית, דיפלומטית, בטחונית, תרבותית, ומסחרית ולשתוק אל מול העלבונות שאנחנו סופגים מידיהם של מנהיגים ישראליים. 

אנא, אל תכריחו אותנו לבחור בין תמיכה בכם לבין נאמנות לארצנו. אנחנו לא רוצים למצוא את עצמנו במצב שבו עומד ילד שמאלצים אותו לבחור  בין אמא לאבאאנחנו לא חייבים להסכים על כל דבר, אבל אנחנו חייבים לכבד את הדמוקרטיה, הן את הדמוקרטיה הישראלית והן את הדמוקרטיה של ארצות הברית

כדי לשמור על מערכת היחסים החשובה והמיוחדת בין ישראל לארצות הברית, אנא בקשו מביבי שלא יתנהג כמו בייבי.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s